1 € 1 USD 4,3853marţi 30 nov 2021
Versiune
Mobile
Vaccinul împotriva răcelii
Gheonoaia [utilizator], Luni, 26 iulie 2021, 16:52
+14/36
Tinerii să se vaccineze împotriva răcelii!
mii de decese pe zi
Francisc 1 [utilizator], Luni, 26 iulie 2021, 16:54
+4/42
il stim pe nenea asta , cade cerul pe noi ! sau lupul ! cum vreti !
Despre el insusi: "nu sunt"
lumi74321 [utilizator], Luni, 26 iulie 2021, 16:58
+16/24
Octavian Jurma:
- nu sunt clinician sau medic de laborator
- nu sunt „cercetător științific”
- nu sunt epidemiolog și nici expert în sănătate publică
- nu sunt bio-statistician
- nu am nici o specializare medicală formală și nici un titlu academic sau administrativ

Via FB:
“Pentru că în ultima vreme am apărut mai des la televiziuni și în presă și am fost numit în diverse moduri e important să precizez că: – sunt medic doctor: am absolvit Universitatea de Medicină cu titlul de Medic Doctor (M.D.) dar nu sunt clinician sau medic de laborator; – am studii postuniversitare cu un premiu 1 pentru excelență și multiple studii publicate în neuroștiințe și biologie moleculară în SUA, deci sunt cercetător în sensul minim al definiției termenului din dicționar (DEX) – „1. Adj. Care cercetează. 2. S. m. și f. Persoană care se ocupă cu cercetarea în domeniul științei sau al tehnicii; om de știință” – dar nu sunt „cercetător științific” în sensul administrativ al cuvântului; – studiez pandemia dar nu sunt epidemiolog și nici expert în sănătate publică; – folosesc metode statistice și algoritmice că sa studiez pandemia dar nu sunt bio-statistician și am predat 2 ani ca asistent universitar în SUA dar nu sunt profesor; – de fapt nu am nici o specializare medicală formală și nici un titlu academic sau administrativ în România pentru că nu m-a interesat revenirea în sistemul românesc după experiența americană."
Variante
P.Antipov [utilizator], Luni, 26 iulie 2021, 17:09
-3/17
Nu pot sa nu zâmbesc când vad scris "varianta indiana Delta". :-)
S-a trecut la notarea cu litere grecesti tocmai pentru a nu asocia variantele cu locuri si populatii, lucru care, stim de la "gripa spaniola" si "virusul chinezesc", pot fi eronate.
Dl dr....
noi2013 [utilizator], Luni, 26 iulie 2021, 17:33
+19/31
Daca tinerii confunda o usoara raceala cu varianta delta, deci au manifestari, mai conteaza daca sunt vaccinati sau nu cand il imprastie?!
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 26 iulie 2021, 17:54
-19/33
Am facut si covid..
Ciprian1979c [utilizator], Luni, 26 iulie 2021, 19:27
+21/31
- desi, nu mai sunt chiar tanar, am 40 de ani, nu a fost nici macar ca o raceala mai serioasa, a fost nas infundat vreo 2 zile si atat! M-am si vaccinat (pentru formalitati).... dar in ce calitate vorbeste nenea asta?! De absolvent de medicina (fara rezidentiat - nu a fost niciodata doctor), distribuitor de medicamente, biolog statistician (ce o mai fi si ala)...?! Sa nu mai vorbim de ipocrizie, cand cerea public in toamna-iarna sa intram in lockdown ca vine ''sfarsitul lumii' si ii facea reclama agentiei de turism a neveste-sii (pe aceeasi pagina de Facebook unde cerea lockdown) ca duce oameni in Zanzibar!!! In plin val 3!
Alt habarnist catastrofist!!!
Fu Leng [utilizator], Luni, 26 iulie 2021, 21:36
+8/12
Mai bade, dece se tem cei vaccinati??? Nu-i bun vaccinul???
E grav!
Luk [utilizator], Marţi, 27 iulie 2021, 0:11
+6/10
E foarte grav daca o pot confunda cu o raceala, trebuie sa-i vaccinam pe toti chiar daca pot transmite si vaccinati. Ce nu trebuie sa facem e sa le spunem varstnicilor ca ar trebui sa se vaccineze daca vor sa scape. E de preferat sa vaccinam copii pana la 12 ani, doar n-am cumparat atatea doze degeaba…
"Cu 50% mai putin", dar RASPANDESC !
Sympa [utilizator], Marţi, 27 iulie 2021, 5:23
+7/7
"Vaccinatii raspandesc cu 50% mai putin , conform rezultatelor unor studii prezentate aici, pe HN. Le gasesti usor."
=============================

"Cu 50% mai putin", dar RASPANDESC ! Iar daca intra doi intr-o camera, raspandesc cu 100% mai mult decat unul sanatos dar nevaccinat.

Deci, ca ce chestie ca vaccinatii sa nu fie verificati si ceilalti da? Ca sa poata raspandi linistiti si sa dea vina pe nevaccinati, probabil.
Cine ii apara pe nevaccinati de virusul transmis de vaccinati?
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 27 iulie 2021, 7:44
-7/7
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 27 iulie 2021, 8:31
-8/8
Nu există studii confirmate științific
hsl [utilizator], Marţi, 27 iulie 2021, 8:48
+6/6
este vorba doar de păreri formulate în baza nivelului de material viral care a fost calculat a exista în organismul persoanelor; acest nivel este - de cele mai multe ori - irelevant, pentru că încă nu știm ce cantitate minimă îi trebuie unui individ ca să aibă un risc de 100% să se îmbolnăvească (să se îmbolnăvească nu să se infecteze).
Gura
sorance2000 [utilizator], Marţi, 27 iulie 2021, 8:58
+3/3
lui adevar graieste, caci e vorba de acelasi lucru.
De când tre' să luăm medicamente la viroze ușoare?
hsl [utilizator], Marţi, 27 iulie 2021, 9:05
+7/7
Eu am luat prafuri de pus în apă doar când mi-au curs mucii mai ceva ca la un robinet defect, în orice alt caz era suficient să-mi fac igiena pentru ca totul să fie în regulă.
Nici varianta delta, nici una având altă literă grecească, nu prea mai afectează persoanele care au fost deja infectate cu o altă variantă (pe tineri nici atât, pentru că ei au de regulă sisteme imunitare puternice), în schimb îi infectează pe cei vaccinați (e drept că într-o măsură mai mică decât dacă n-ar fi fost vaccinați), deci, în condițiile în care pentru ei este o răceală pe care nici măcar n-o bagă în seamă, n-ar fi logic ca toată vara tinerii să fie lăsați să se infecteze pentru a dobândi imunitate (DEFINITIVĂ sau măcar de lungă durată), în loc să fie constrânși să folosească un vaccin care inhibă o parte din mecanismele sistemului imunitar (îl determină să producă în cantități mai mari proteine pentru a contracara spike - proteine pe care le va elimina repede, văzând că nu are nevoie de ele - în timp ce celelalte aspecte ale virusului sunt puse pe planul doi sau ignorate)?!
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 27 iulie 2021, 10:27
-4/4